SPRING 2011 RESULTS (FALL 2010 below)

April 9th: Tabor Academy (The Brunswick-Tabor Cup), Stonington HS @ Pomfret School

Varsity Eight: Tabor / Brunswick / Stonington / Pomfret
Second Eight: Brunswick / Tabor / Stonington / Pomfret
Third Eight: Brunswick / Tabor / Stonington / Tabor 4th

April 16th: Boston College High School and Farmington HS @ Farmington HS

Varsity Eight: Brunswick / BC High / Farmington
Second Eight: Brunswick / BC High / Farmington
Third Eight A: Brunswick 3rd / BC High / Farmington / Brunswick 4th
Freshmen Eight: Brunswick / Farmington / BC High
Mixed Novice Eight B: Brunswick Mixed Novice B / Farmington

April 23rd: Salisbury School @ Salisbury School (Richard Curtis Trophy)

Varsity Eight: Salisbury / Brunswick
Second Eight: Brunswick / Salisbury
Third Eight: Brunswick / Salisbury / Brunswick 4th

April 30th: Philips Andover and Salisbury School @ Salisbury School

Boat 1: Andover / Salisbury / Brunswick
Boat 2: Andover / Brunswick / Salisbury
Boat 3: Andover / Brunswick / Salisbury
Boat 4 (Freshmen Eight): Andover / Brunswick / Salisbury
Boat 5: Andover / Brunswick / Salisbury
Boat 6: Andover 6 / Andover 7 / Brunswick

May 8th: @ Founder’s Cup (hosted by The Gunnery)

Boat 1: 10th place of 17
Boat 2: 4th place of 15
Boat 3: 3rd place of 16
Boat 4: 5th place of 11
Boat 5: 4th place of 9
Novice 4+: 6th place of 6

May 14th @ CT Championships (hosted by Kent School)

Varsity Eight: 3rd (Kent, Salisbury, Brunswick, Simsbury, Farmington, East Lyme)
Second Eight: 2nd (Kent, Brunswick, Simsbury, East Lyme, Farmington, Salisbury)
Third Eight: 2nd (Kent, Brunswick, Salisbury, Simsbury, East Lyme, Farmington)
Freshmen Eight: 4th (Kent, Salisbury, Simsbury, Brunswick, East Lyme, Farmington)

May 28th @ NEIRA (New England Interscholastic Rowing Association Championships)

Varsity Eight: 5 in Petite Final
Second Eight+: 4th in Grand Final (Kent, Exeter, Andover, Tabor, Brunswick, St. John’s)
Third Eight: 6th in Grand Final (Andover, St. John’s, Exeter, Kent, Tabor, Brunswick)


Head of the Housatonic, October 9th

Men’s Junior 4+: 2nd, 3rd, and 9th of 25.

Head of the Charles, October 24th

Youth Double: 39th of 41.
Youth Eight: 40th of 76.

Head of the Fish, October 31st

Junior A (17 and up) 1x: 14th (Williams) & 17th (Curry) of 24.
Junior B (16 and under) 1x: 6th (Podlesak) of 23.
Novice 2x: 16th of 26.
2x: 16th of 21.
4+: 14th of 50.
Novice 4+: 4th of 39.
8+: 15th of 36.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *